Türk ressamları ve Osmanlı Eserlerine koleksiyoncular büyük ilgi gösterdiler

“Surre Alayı” 920,000 TL

“Padişahın Yeni Cami’ye gelişi” 800,000 TL

Antik A.Ş.’den rekorlu müzayede

Antik A.Ş. müzayede evinin 6 Aralık 2015 Pazar günü Antik Palace’da gerçekleştirdiği 289. Müzayedesinde özel koleksiyonlardan seçilmiş değerli tablolar ve antikalar satışa sunuldu.

Sanatsever ve koleksiyoncuların yoğun ilgi gösterdiği ve tamamen doldurduğu müzayede salonunda Tablolar ve değerli antikalar yeni sahipleri ile buluştu.

Stefano Ussi imzalı “Surre Alayı” 920,000 TL fiyata satılırken Naci Kalmukoğlu’nun “Padişahın Yeni Cami’ye gelişi” konulu eseri 800,000 TL fiyata satılarak sanatçıların dünya müzayede rekorlarını kırmış oldu.

Nazmi Ziya “Natürmort” 530.000 TL,  Hikmet Onat “Sarıyer Yeni Mahallede tekneler” konulu eseri 250.000 TL,  İbrahim Çallı “Boğaz’da balıkçılar” 240,000 TL fiyata satıldı. 

Müzayedede Osmanlı Hat eserlerine de büyük ilgi vardı:

Hilye-i Şerife Mahmut Celaleddin, 265,000 TL

Kamil Akdik Hat Levha 310,000 TL satılırken birçok hat ve Osmanlı Eserine sahip olabilmek için koleksiyoncular yarıştı.

Müzayedeyi başarılı bir sunumla gerçekleştiren Turgay Artam, klasik eserlere gösterilen yoğun ilginin Türk sanatı için çok önemli olduğunu belirtti ve ekledi “Müzayedemizde yer alan eserler çok önemli koleksiyonlarda yerlerini aldılar. Klasik sanatçılarımızın hakkettikleri değerlere ulaşmaları çok önemliydi, bir ülkenin klasik sanatçılarının ulaştığı yüksek değerler, güncel sanatçıların geleceğe güvenle bakabilecekleri bir temel oluşturmaktadır.

Sadrazam Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa koleksiyonundan müzayedeye çıkan Tombak sahanlar 190,000 TL fiyata satılırken, Yıldız Vazo 70,000 TL

Türk ve Osmanlı eserleri için ulaşılan rakamlar sanat piyasası için çok önemli. Müzayedede eserlerini değerlendiren ve satın alarak kültür varlıklarımıza sahip çıkan tüm sanatsever ve koleksiyonculara teşekkür ediyoruz.