Artam Antik A.Ş.

Antik A.Ş. düzenlediği görkemli müzayedeler, çok özel sergiler, sempozyumlar, antika seminerleri ve klasik müzik konserleri ile tam 35 yıldır sanat tutkunlarına hizmet vermeye devam ediyor. 1995 yılında Maçka’da bulunan 3.000 metrekarelik Eşref Paşa Konağı’nı restore ederek İstanbul’a Avrupa’nın en şık müzayede evi Antik Palace’ı kazandıran Antik A.Ş., düzenlediği antika ve dekorasyon seminerlerinin yanı sıra “Tarihi Eser Kaçakçılığının Önlenmesinde Müzayedelerin Rolü” ve “Eski Eser Kapsamındaki Binaların Restorasyonu” gibi çok önemli sempozyumlar gerçekleştirdi.

“Picasso’nun Modelleri, Matisse’in Odalıkları” isimli çok özel bir sergiyi ülkemizde ilk kez sanatseverlerle buluşturan Antik A.Ş., uluslararası sanatçılar ve sanat akımları konusunda önemli bir farkındalık yaratmayı başardı.

Antik A.Ş. birçok kültürel yayını da okurlarıyla buluşturmaya devam ediyor. Antik A.Ş. tarafından bir kültür hizmeti olarak 23 yıldır yayınlanan antika, sanat ve dekorasyon dergisi ANTİKDEKOR yenilenerek, çağdaş vizyonu ve dinamik içeriği ile 2012 yılına merhaba diyor. Bundan böyle ARTAM Global Art & Design adıyla yayın hayatına devam edecek olan dergimiz; sanatı, çağdaş yaşam kültürüyle birleştiriyor ve "SANAT, TASARIM VE YAŞAM DERGİSİ” sloganıyla sanatseverlere ve çağdaş tasarım tutkunlarına genç ve dinamik bir dünyanın kapılarını açıyor. Her zaman aranılan, ilgi ile takip edilen ve kütüphanelerinizde saklanan Antik Dekor ve Artam Global Art'ın tüm sayılarını Antik Palace'ta bulabilirsiniz.

Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Olgaç Artam’ın genç ve dinamik bakış açısıyla 2009-2010 sezonunda şirkete kazandırılan ve Maçka’daki en geniş sergileme alanı olma özelliği taşıyan Artam Global Art Sergi Salonu, İstanbul’da çağdaş sanatın vazgeçilmez adreslerinden biri oldu. Antik A.Ş.’nin Çağdaş Sanat Müzayedelerinde yer alan başyapıt eserlerin sergilendiği bu özel salonda ayrıca uluslararası üne sahip modern ve çağdaş sanatçıların resim, heykel, enstalasyon, video sanatı, fotoğraf ve dijital işlerinden oluşan sergiler düzenleniyor.

Her yıl yenilenen yüzü ile sanatseverleri kucaklayan Artam Antik A.Ş., 2009 yılında düzenlediği “Ulusal Antik Aryalar” yarışmasının yanı sıra “İmgenin Gücü: Avrupa, Kültür Başkenti’nin Ressamlarını Seçiyor” konulu resim yarışmasıyla gizli kalmış genç yeteneklerin keşfedilmesini sağlayarak sanatın ve sanatçının yanında olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. 2010 yılında "Dans Ederek Seyredilecek Resimler" isimli sergi ile sanat severlerinin karşısına çıkan Abdurrahman Öztoprak'ın Yeni Yapıtlarının yer aldığı sergiye ev sahipliği yapmıştır. 2011 yılında 12. İstanbul Bienali paralel etkinlikler kapsamında Artam Global Art sergi salonunda Beral Madra küratörlüğünde gerçekleştirilen Kavramsal Bir Miras: Öncü Yerleştirmeler Sergisi ile Artam Antik A.Ş. çağdaş sanatın tarihi bir müzesi niteliği taşıyan ve Türkiye'de ilk kez bu sergi ile 1970 ve 1980'lerin sanat ortamını gözlemleme fırsatını sanatseverlere sunmuştur.

35 yıldır düzenlenen müzayedelerde Artam Antik A.Ş. birçok ulusal ve uluslararası satış rekoruna da imza attı. Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" adlı yapıtı 5 trilyon TL'ye Artam Antik A.Ş. müzayedesinde satılarak Türk sanat tarihinin en değerli sanat eseri unvanını aldı. Burhan Doğançay'ın "Mavi Senfoni" adlı eseri 2.770.000 TL, Erol Akyavaş'ın "Kuşatma" çalışması 2.650.000 TL, şevket Dağ'ın "Ayasofya" tablosu 2.150.000 TL ve Nazmi Ziya'nın "Langa Bostanında Sabah” çalışması 1.010.000 TL satış fiyatı ile dünya müzayedeleri satış rekoru kırdı. Orhan Peker'in, ”Ayçiçeği Tarlasında” adlı eseri, 695.000 TL, Halil Paşa'nın ”Ortaköy Sırtlarından" isimli eseri 800.000 TL'ye satıldı. Burhan Doğançay'ın ”özgür Olmak için Doğmuş” adlı eseri 631.000 TL, Ferruh Başağa'nın ”Mavi Akdeniz” adlı yağlıboya tablosu 757.000 TL, Mübin Orhon'un soyut kompozisyonu 1.010.000 TL'ye satılarak Türk çağdaş Sanat'ında yeni rekor satışlar gerçekleştirdi. ALberto Pasini'ye ait ”İstanbul'da Pazar Yeri” konulu yağlıboya çalışma 820.000 TL'ye satılırken, benzer konulu çalışmaları Askeri Müze Koleksiyonu'nda bulunan Hasan Rıza'ya ait ''Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'a Girişi'' konulu tablo 1.260.000 TL'ye satılarak rekor satışlarda yerini aldı. 2012 yılında yine peşpeşe rekor müzayedeler gerçekleştiren Artam Antik A.Ş. müzayedelerinde Erol Akyavaş'ın ''En-el Hak'' isimli eseri 2.780.000 TL'ye, Osman Hamdi Bey'in ''Vazo Yerleştiren Kız'' isimli eseri 3.200.000 TL'ye ve ardından Erol Akyavaş'ın "Kabe" isimli şaheseri 2.900.000 TL'ye satılarak yeni rekorlara imza attı.

Sosyal Sorumluluk

Antik A.Ş. Sosyal sorumluluk projesinde sivil toplum kuruluşları ile aşağidaki kuruluşlara getirisinin tamamı kalması şartıyla ücretsiz hizmet vermektedir.

Ücretsiz hizmet verdiğimiz kurumlar,

 • Türk Eğitim Vakfı
 • Toçev
 • Mehmetcik Vakfı
 • Bedensel Engelliler Derneği
 • Açev
 • Tohum Otizm Vakfı
 • Açıkkapı Derneği
 • Deniztemiz Turmepa
 • Bir Dilek Tut
 • Yaratıcı Çocuklar Derneği
 • Akut