Artam Global Art & Design Sayı 25

İstanbul sanat sezonuna hızlı bir giriş yaptı. Kamusal alanda olamadığı tartışmaları ile gündeme oturan bienal, bugüne kadarki en yoğun ziyaretçi akınına uğrarken, açılan sergiler, retrospektifler ve birçok yan etkinlik ile dolu dolu bir sanat sezonu oldu. 

Daha Fazla Detaylar

10 TLVergi DahilDaha Fazla Bilgi

SANATLA DOLAN BİR ŞEHİR 

İstanbul sanat sezonuna hızlı bir giriş yaptı. Kamusal alanda olamadığı tartışmaları ile gündeme oturan bienal, bugüne kadarki en yoğun ziyaretçi akınına uğrarken, açılan sergiler, retrospektifler ve birçok yan etkinlik ile dolu dolu bir sanat sezonu oldu. 


62 galeri ile 300’ün üzerinde sanatçıyı ağırlayan İstanbul’un yeni çağdaş sanat fuarı ArtInternational, ilk defa gerçekleşmesine rağmen çok başarılı bir grafik sergiledi. Artam Global Art&Design olarak katıldığımız fuarı toplamda 15 bin kişi ziyaret etti ve 21 milyon avroluk satış yapıldı. Sezonun ilk fuarına olan bu olumlu ilgi 7-10 Kasım tarihlerinde 8.’si düzenlenecek Contemporary İstanbul fuarının, sergilerin ve müzayedelerin göreceği yoğun ilginin habercisi oldu. Venedik Bienali izlenimlerimde şehrin bienal avantajlarını her geçen sene daha çok kullanabildiğini gözlemledim. Venedik’in bu büyük sanat olayı ile kaynaşan yapısını örnekleyerek, İstanbul’un dünya kültür turizminde yer edinmesi için benzer bir yapıya gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sanatçıların sanat yaşamları boyunca geçirdikleri dönüşümü en iyi aktaran eserleri otoportreleridir. 25. sayımızda Rönesans’tan bugüne sanatçının imgesini yansıtan otoportre sanatının nasıl geliştiğini, dünya ve Türk çağdaş sanatından örneklerle aktaran yazımızı keyifle okuyacaksınız.


Çok konuşulan kamusal alanda sanat konusunu açıklayan, 13. İstanbul Bienali’ni ve bienal ile paralel düzenlenen kamusal alanda sanat konulu sergiyi Prof. Dr. Ali Akay kaleme aldı. Sanat eleştirmeni ve küratör Derya Yücel ise bienal ile paralel gerçekleşen tüm önemli sergiler hakkındaki izlenimlerini anlatıyor. Yasemin Bay heyecanla beklenen Contemporary İstanbul fuarında bizi bekleyen sürprizleri, Beral Madra ise 4. Selanik Bienali’nde aldığı notları paylaştı.


Türk çağdaş sanatının en önemli isimlerinden, arture’lerin ressamı Yüksel Arslan’la Paris’te müdavimi olduğu kafede keyifli bir röportaj yaptık. Ayrıca yeni medya sanatının duayeni Rafael Lozano Hemmer, Borusan Contemporaray’deki sergisini hazırlarken bir yandan da bize hem sergideki işlerini, hem de medya sanatını tüm detaylarıyla anlattı.


Amerika’nın Madonna gibi süperstarları ile ünlülerinin evlerini dekore eden, “Renk Kralı” lakaplı Jamie Drake’in Chelsea’daki evi de içinizi ısıtacak sayfalardan. Kasım ayında sadece Türkiye’de değil dünyada da çok önemli eserlerin satışa sunulduğu çağdaş sanat müzayedeleri başlıyor. Dünyada ve Türkiye’deki tüm önemli sergiler ve fuarları da yine bu sayımızda sizlerle buluşturuyoruz.
Yeni yılda, yine sanat dolu bir gündemde görüşene dek sağlık ve huzurla kalın.

Olgaç Artam