Artam Global Art & Design Sayı 26

Dünyada sanata ve sanatçıya en çok ilginin ve değerin verildiği rekorlarla dolu bir yılı geride bırakarak yeni bir yıla giriyoruz. Dünya sanat piyasalarında eserler “tüm zamanlar” rekorlarını kırdı, iki gün içinde 1.2 milyar dolarlık sanat eserinin el değiştirdiği New York müzayedeleri tüm dikkatleri toplarken, Çin’de beş gün içinde düzenlenen müzayedelerde 600 milyon dolara yakın bir toplama...

Daha Fazla Detaylar

10 TLVergi DahilDaha Fazla Bilgi

YENİ YILA GİRERKEN 

Dünyada sanata ve sanatçıya en çok ilginin ve değerin verildiği rekorlarla dolu bir yılı geride bırakarak yeni bir yıla giriyoruz. Dünya sanat piyasalarında eserler “tüm zamanlar” rekorlarını kırdı, iki gün içinde 1.2 milyar dolarlık sanat eserinin el değiştirdiği New York müzayedeleri tüm dikkatleri toplarken, Çin’de beş gün içinde düzenlenen müzayedelerde 600 milyon dolara yakın bir toplama ulaşılması Uzakdoğu sanatının ne kadar hızlı bir yükselişte olduğunu gözler önüne serdi. 


Türk sanat piyasasında da ilklerin yaşandığı bir yıl oldu 2013. Erol Akyavaş’ın “Kabe” konulu eserinin 2.9 milyon liraya satılarak en değerli eser rekorunu kırmasından bir süre sonra Fahrel Nisa Zeid’in 5.7 milyon liraya satılan şaheseri, Çağdaş Türk sanat eseri dünya rekorunu kırmakla kalmayıp Ortadoğu’nun müzayedelerdeki en değerli kadın sanatçısı unvanını da Türkiye’ye getirdi.
Sanatseverler sergilere, fuarlara ve müzayedelere daha önce hiç olmadığı kadar yoğun bir ilgi gösterdiler. Ülkemizde Çağdaş sanat eserlerine olan ilginin bu boyutlarda olmasının en büyük mimarlarından biri kuşkusuz ki İstanbul Modern müzesinin varlığıdır. Sergilediği ve koleksiyonuna kattığı sanatçıların Türk sanat tarihindeki önemini tescilleyen ve çağdaş Türk sanatının dünyaya açılan penceresi olan müze 2014 yılında düzenleyeceği özel etkinliklerle 10. senesine girmeye hazırlanıyor.


Yeni bir yıla girerken geçmiş yılı anmak, neler oldu neler bitti özetlemek adettendir. Biz de bu geleneği bozmadık ve sayımızda 2013 çağdaş sanat müzayede sezonunun rekorlarını derledik. Elde edilen satış rakamlarıyla ilgili kapsamlı bir araştırmayı bizim için Kemal İz kaleme aldı. 2013’ün müzayedelerde en yüksek toplam satış rakamına ulaşan Jean Michel Basquiat’nın sanatını ve 2013’teki satışlarını Leslie Riggs inceledi. Konu sokak sanatı olunca Paris banliyölerini atlamadık ve Fransa temsilcimiz Tuna Kargılı, tüm dünyada sokaklardan galerilere taşınmaya başlayan bu özgün sanatın Paris’teki başrol oyuncularını derleyen bir yazı hazırladı. Beral Madra ise modern ve post-modern sanatta tutkunun ve saplantının izlerini sürdü. 20. ve 21. yüzyıllarda gerçekleştirilen en tutkulu işlerden seçilmiş örneklere yer verdik.


Yoğun bir sanat sezonu geçiriyoruz. Birbiri ardına çok başarılı fuarlar, sergiler ve etkinlikler gerçekleşiyor; bu ayki sayımıza hepsini sığdırmakta oldukça zorlandık. Contemporary Istanbul’un hareketliliği sanat ortamına çok olumlu yansırken, bu yıl ilk defa düzenlenen Plug-in bölümünde, dünyada da gittikçe önem kazanan Yeni Medya sanatı üzerine yerli ve yabancı aykırı işler sergilendi. Küratör ve sanat eleştirmeni Derya Yücel fuar izlenimlerini paylaştı. Dünyaca ünlü yeni medya sanatçısı Chiara Passa ile de bir söyleşi yaptık ve online olarak internet üzerinden paylaşacağı yeni işleri ile ilgili bilgiler aldık. Fuarlardan söz açılmışken yine Fransa’ya uzandık ve Ali Akay’dan çağdaş sanat fuarları arasında hızla üst sıralara tırmanan FIAC’ın ardından izlenimlerini paylaşmasını rica ettik. Sanatçı ve akademisyen Hüsamettin Koçan’ın Bayburt’ta kurduğu Baksı Müzesi, Avrupa konseyi tarafından verilen 2014 yılı Avrupa Müze Ödülü’nü kazandı. 37 aday müzeyi geçerek Avrupa’nın en prestijli müze ödülünü kazanan Koçan ülkemiz adına muhteşem ve mutlu edici bir ilke imza atmış oldu.


Her sayımızda olduğu gibi tasarım dünyasına da özel bir bölüm ayırdık. Saat tasarımı üzerine 2013’ün en iyi modellerini derlediğimiz, sanat ve saat arasındaki benzerliklerden yola çıkarak sıra dışı bir dosya hazırladık. Tasarımcı bölümümüzde ise saat tasarımında dünyanın “çılgın ve dahi” çocuğu olarak anılan Harry Winston saatlerinin eski CEO’su, MB&F markasının kurucusu Max Büsser’in heyecan ve ilham verici öyküsü sizlerle buluşuyor. 2013’te en seçkin mimarlık ödüllerinden Praemium Imperiale’e layık görülen İngiliz mimar Sir David Chipperfield de yine tasarım sayfalarımızda sizleri bekliyor.Yeni yılın herkese sağlık, huzur, mutluluk, sevgi, başarı ve bereket getirmesini diliyorum.

Olgaç Artam