Artam Global Art & Design Sayı 27

Ülkemizin yoğun gündemi tüm hızıyla devam ederken sanat etkinliklerine zaman ayırmak farklı ve özel bir boyuta geçmek için fırsat yaratıyor. Her açılan sergi, her yeni sanat projesi günümüzün yoğunluğundan biraz olsun dışarı çıkmamızı sağlıyor.

Daha Fazla Detaylar

10 TLVergi DahilDaha Fazla Bilgi

SANAT GÜZELLEŞTİRİR 

Ülkemizin yoğun gündemi tüm hızıyla devam ederken sanat etkinliklerine zaman ayırmak farklı ve özel bir boyuta geçmek için fırsat yaratıyor. Her açılan sergi, her yeni sanat projesi günümüzün yoğunluğundan biraz olsun dışarı çıkmamızı sağlıyor. Görsel sanatların düşüncelerde olumlu yönde etkileri olduğu, fiziksel ve ruhsal olarak yaşam kalitesini arttırdığını açıklayan araştırmalara sürekli yenisi eklenirken, küresel alanda sanat etkinliklerine ilgi hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bu ilgi sanat eserleri satışlarına da yansıyor. Özellikle Uzakdoğu sanatı sayesinde dünya sanat piyasası farklı bir boyuta geçti. 


Çinli koleksiyonerlerin alım yapması ile hacmini katladı diyebiliriz. Henüz 50 yaşında olmayan bir sanatçı olarak Zeng Fanzhi’nin tablosunun 23 milyon dolara alıcı bulması tüm dikkatleri yine Çin sanatı üzerine topladı. 2008 yılından itibaren Çin tüm sanat alanlarında büyük yatırımlar yaptı; geçtiğimiz sene gerçekleştirdiği fuar ve organizasyonlar ile büyük bir sanat ekonomisine sahip olduğunu her alanda kanıtladı. Bir sanatçının ilk olarak kendi ülkesinde hak ettiği saygıya ve değere ulaşmasının ne kadar önemli olduğu bir kere daha ortaya çıktı. Avrupa ve Amerika müzeleri Çin’de rekor fiyatlara alıcı bulan sanat eserlerini sergileyebilmek için sıraya giriyorlar. Bizim Türk sanatçılar için Metropolitan Sanat Müzesi’nde büyük bir sergi açma hayalimizi gerçekleştirmeyi Çin kendi sanatçıları için bu sene başardı. Nisan ayına kadar açık kalacak sergide Metropolitan Müzesi 35 Çinli sanatçıyı dünyaya sunuyor. Paris Modern Müzesi Zeng Fanzhi’nin retrospektifini açıyor; Nisan ayında Gugenheim’da sergiler açılıyor; geçtiğimiz Venedik Bienali’nin ana bölümlerinde 350 Çinli sanatçı yer aldı. Bu hızla büyüyen piyasayı Kemal İz araştırdı.


Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Bu sayımızda Atatürk’ün “omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyerek seslendiği Türk kadınının çağdaş sanatımızdaki yerini araştırdık. Yasemin Bay, Türk çağdaş sanatına yeni alanlar açan, yeni sesler katan kadın sanatçılarımızın öne çıkan isimlerinden bir seçki oluşturdu. Prof. Dr. Kıymet Giray Art Deco akımının temsilcilerinden Tamara de Lempicka ile Türk resim sanatının en önemli kadın sanatçılarından Hale Asaf’ın hayatlarını, stillerini ve işleri karşılaştırmalı olarak inceledi. Picasso, Dali, Koons, Kalmukoğlu, Eyüboğlu ve Uygur gibi dünya ve Türk sanat tarihindeki birçok önemli ressamın sanatını doğrudan etkilemiş ilham perisi kadınların öyküleri de sayfalarımızda sizi bekliyor. Çağdaş sanatımızın etkili kadın sanatçılarından İnci Eviner ile de son video çalışması, sanatsal duruşu ve Türkiye’de gelişen güncel sanat dinamikleri üzerine konuştuk.


Ayrıca dergimizde Marcel Duschamp ile birlikte başlayan sanatta Hazır-Nesne akımını yeni medya küratörü Derya Yücel’in kaleminden okuyabilirsiniz. Sanat koleksiyonculuğunu aşık olmaya benzeten, Christie’s müzayede evinin sahibi François Pinault’nun yaklaşık 1.2 milyar dolar değerindeki koleksiyonunu ve Venedik’te açtığı muhteşem müzeleri de Leslie Riggs kaleme aldı. Alldesign 2014 fuarı vesilesiyle Türkiye’ye gelen, imzası niteliğindeki kaya heykelleriyle de tanınan Arik Levy ile röportaj gerçekleştirdik. Samsung Sanat Müzesi, Bechtler ve San Fransisco Modern Sanat Müzesi’nin dünyaca ünlü mimarı Mario Botta ile güncel mimarlık dünyasından ve şehirlerin geleceğinden konuştuk. Ocak sonu gerçekleşen ve her yıl dekorasyon dünyasındaki yeni trendleri sergileyen Maison&Objet’yi bu yıl Dilek Öztürk ziyaret etti ve izlenimlerini paylaştı. Ülkemizdeki önemli dekorasyon markalarının kendi tasarımları ile dünyadaki en yeni trendleri tasarım sayfalarımızda size bekliyor.

Güzellikler ve sanatla dolu günler diliyoruz.

Olgaç Artam