Artam Global Art & Design Sayı 28

Sanat etkinlikleri ile dolu bir yaz sanatseverleri bekliyor. Dünyanın en önemli sanat fuarlarından Art Basel haziran ayına damgasını vurmaya hazırlanıyor. Bu yıl her zamankinden daha büyük ilgi görmesi beklenen fuar Picasso ve Leger gibi büyük ustaların görkemli işleri ile öne çıkacak.

Daha Fazla Detaylar

10 TLVergi DahilDaha Fazla Bilgi

SANAT HEYECANI


Sanat etkinlikleri ile dolu bir yaz sanatseverleri bekliyor. Dünyanın en önemli sanat fuarlarından Art Basel haziran ayına damgasını vurmaya hazırlanıyor. Bu yıl her zamankinden daha büyük ilgi görmesi beklenen fuar Picasso ve Leger gibi büyük ustaların görkemli işleri ile öne çıkacak. Fuarda ayrıca birçok yerleştirme, özel performanslar ve fuara paralel etkinlikler de gerçekleşecek. Ülkemizde de koleksiyoncuları ve sanatseverleri heyecanlandıran çok önemli sergi ve müzayedeler düzenleniyor. Türk resim sanatının büyük ustası Osman Hamdi Bey’in 132 yıldır ilk defa gün ışığına çıkan “Cami Önü” konulu eseri müzayedeye çıkıyor. 185x100 cm ebatlarındaki, 1882 tarihli bu yağlıboya eser yakından görülmesi gereken, gerçek anlamda bir başyapıt. Mayıs ayında dünyada da çok önemli müzayedeler gerçekleşecek. Amadeo Modigliani’nin nadir bir portre çalışması Paris’te satışa sunuluyor. Monet, Renoir, Braque, Giacometti, Kandinsky, Dali, Miro, Picasso, Matisse, Warhol ve Koons’un nadir işlerinin rekor fiyatlara satılması bekleniyor. Pera Müzesi yaza Andy Warhol ile merhaba derken, Sakıp Sabancı Müzesi’nde merhum Sakıp Sabancı anısına 2011 yılında Kutluğ Ataman’a sipariş edilen çalışma sergileniyor.


Özel yaz sayımızda dört ay boyunca keyifle okuyacağınız makaleler arasında geçtiğimiz sayıda başladığımız çağdaş sanat sahnesinde yükselen Türk kadın sanatçılar derlemesinin devamı yer alıyor. Yasemin Bay sizler için Nilbar Güreş, Hera Büyüktaşçıyan, İrem Tok, Sibel Horada, Ceren Oykut, Nevin Aladağ ve Ardan Özmenoğlu’nun sanatları üzerinden anlatmak istediklerini araştırdı. Fırat Arapoğlu sanatta “seçme” edimi üzerine yazarak, sanat tarihçileri, küratörler ve sanatçıların nasıl eser ve sanatçı seçtiklerini, bu mecralarda seçmenin pozitif ile negatif yanlarını ele aldı.


2014 yılı “Sürrealist Manifesto”nun yayınlanmasının 90. yıldönümü aynı zamanda. Prof. Dr. Ali Akay’dan bugün sürrealizme bakmasını istedik. Leslie Riggs hiper-gerçekçi heykel akımının usta isimleri Ron Mueck, Maurizio Cattelan, Patricia Piccinini, Sun ve Peng, Shen Shaomin ve Cang Xin’in sanatlarını ve en önemli yapıtlarını inceledi.


Türkiye’de resim koleksiyonculuğunun tarihinde önemli yer tutan Fikret Adil’i araştırmacı yazar Gökhan Akçura, hem iyi bir koleksiyoncu hem de Türkiye’de koleksiyonculuğu geliştirmek için özel bir çaba gösteren ilk kişi olarak ele aldı. Yaz sayımızda ışıkla sanat yapan usta sanatçılarla ilgili çok renkli ve keyifli bir makaleye de yer verdik. Tuna Kargılı ise kullandığı canlı renkler ve sıra dışı malzemeleriyle öne çıkan Peter Klasen ile röportaj yaptı.


Yaz sayımızda bu yıl da tasarım sayfalarımızı yatlara ayırdık. Yat tasarımındaki son trendleri, aralarında Zaha Hadid’in Blohm+Voss için yarattığı muhteşem “Jazz”ın da bulunduğu en yeni ve ödüllü süperyatları, başarılı Türk yat tasarımcılarından Rıza Tansu ve dev megayatlardan ufak teknelere kadar çok çeşitli tasarımlara imza atmasıyla ünlü Luiz de Basto ile yapılmış röportajları keyifle okuyacaksınız. Manhattan’daki yeni Dünya Ticaret Merkezi binası, diğer adıyla “Özgürlük Kulesi”nin mimarı Daniel Libeskind’in ilginç yaşam öyküsü de yine sayfalarımızda sizleri bekliyor.


Sanatla ve güzelliklerle dolu keyifli bir yaz geçirmeniz dileğiyle…


Olgaç Artam