Artam Global Art & Design Sayı 29

Ülkemizde geçen 10 sene içinde sergilere, fuarlara ve müzayedelere olan ilgi artışı tarihimizde hiç olmadığı kadar iyi bir seviyede. Dünya sanat merkezlerinden birisi haline gelen farklı bir İstanbul var. 

Daha Fazla Detaylar

10 TLVergi DahilDaha Fazla Bilgi

ÖZGÜNLÜĞÜN PEŞİNDE


Ülkemizde geçen 10 sene içinde sergilere, fuarlara ve müzayedelere olan ilgi artışı tarihimizde hiç olmadığı kadar iyi bir seviyede. Dünya sanat merkezlerinden birisi haline gelen farklı bir İstanbul var. Çağdaş sanat alanında 2000’li yılların başına damgasını vuran Proje 4L, Borusan, Garanti Platform, Galerist, Hafriyat, Oda Projesi, Aksanat gibi önemli girişimler ve uluslararası sanatı ülkemize taşıyan bienaller ile birlikte sanat dünyamız şekillenmeye başlamıştı; 2004 yılının aralık ayında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin kurulması ile etkilerini her geçen sene daha çok hissetmeye başladığımız yeni bir çağ başladı. Pera Müzesi, Sabancı Müzesi, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Arter, SALT gibi sanata ve topluma hizmet amacı ile yola çıkan kuruluşlar ile birlikte İstanbul yeni bir sanat yüzüne kavuştu. Oluşan bu yoğun ilgi neticesinde müzayedelerde ve fuarlarda sanatçılarımızın eserleri rekor fiyatlara alıcı bulurken, Türk sanatı ve sanatçısı hak ettiği değerleri görmeye başladı. Artık sanatla ilgilenen ve sanatla yaşayan bir anlayış hakim… İnsanlar farklı ve özgün olanı, en iyisini bulabilmek için sanat etkinliklerine koşuyorlar.


Eylül ve ekim ayları yeni sanat sezonunun başlangıcı olarak dopdolu bir sanat programı sunuyor. Artam Global Art&Design’ın yeni sezonu açan bu sayısı da zengin bir içeriğe sahip. Türkiye ve Türk çağdaş sanat ortamını çok iyi tanıyan ve seven, Edition Block’un kurucusu, galerici, küratör ve yazar René Block ile yeni sezon öncesi yaptığımız röportajı ilgiyle okuyacağınızı umuyorum. Bu yıl ikincisi düzenlenen ArtInternational Istanbul fuarı Clemens Behr, Tony Cragg, Bansky, Taner Ceylan, Jan Fabre ve daha nice ünlü çağdaş sanatçının eserlerini bir araya getiriyor. Bu yıl da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuar öncesi bedeni sınırlarının dışına çıkarak sorgulayan Jan Fabre ile röportaj yaptık; fuarda sergilenecek işleri, sanatı ve yaşamı hakkında konuştuk. 2014, aynı zamanda Anadolu’da gerçekleşen bienallerin yılı. Fırat Arapoğlu ziyaret ettiği Sinopale’den izlenimlerini, Mardin ve Çanakkale bienalleri analizlerini kaleme aldı. Ayrıca Ali Akay Paris’te izlediği Thomas Hirschhorn sergisi “Ebedi Ateş”i değerlendirirken, Derya Yücel çağdaş sanatta “nesne”nin yerini sorguladı.


Pera Müzesi’nde önümüzdeki aylarda Polonya müzelerinden derlenmiş bir Oryantalizm sergisi izlenecek. Beral Madra da bizim için haziran ayında bu vesileyle gerçekleştirdiği Polonya ziyaretini, Varşova, Wroclaw ve Krakow sanat ortamını kaleme aldı. Yeni sayımızın içeriği Asya’dan Avrupa’ya çağdaş sanat olarak da özetlenebilir. Bu sayıda Asya’ya tekrar uzandık ve ilk olarak Çin ve uluslararası kurumlar arasında uzun süreli ilişkiler kurmayı amaçlayan Arthub Asia’nın kurucusu Davide Quadrio ile röportaj yaptık. Kemal İz, Asya sanatının öne çıkan beş ismini, Yue Minjun, Zeng Fanzhi, Ai Weiwei, Yayoi Kusama ve Takashi Murakami’nin sanatları ile sanat pazarında rekor rakamlara alıcı bulan başyapıtlarını “Çağdaş Sanatın Asyalı Ustaları” adlı makalesinde ele aldı.


Her zamanki gibi bu sayımızda da çağdaş sanatla tasarımı son derece yaratıcı ve zevkli bir biçimde buluşturan mekânları keyifle izleyeceksiniz. Dünyada tasarımın piri olarak tanınan Piero Lissoni ile mimarlığın Nobel’i Pritzker ödülünün bu yılki sahibi Shigeru Ban da sayfalarımızın konuklarından.


Tüm okurlarımıza sanat ve güzelliklerle dolu yeni bir sezon diliyoruz…


Olgaç Artam