Artam Global Art & Design Sayı 30

Sanatla dolu bir şehirde zamanın nasıl geçtiğini anlayamadan keyifli bir yolculuk başlar, bu şehir Londra olunca her şey daha farklı oluyor. Şık ve medeni dokusunun her alanına yayıldığı 9 fuar, 7 büyük müzayede, 150 yerel galeri sergi açılışı, uluslararası 200’ün üzerinde galeri katılımı ve tüm müzelerdeki etkinlikler ile sanat şölenine dönen Londra sanat haftası, meraklıları için tam bir sanat..

Daha Fazla Detaylar

10 TLVergi DahilDaha Fazla Bilgi

Rembrandt’dan Hirst’e


Sanatla dolu bir şehirde zamanın nasıl geçtiğini anlayamadan keyifli bir yolculuk başlar, bu şehir Londra olunca her şey daha farklı oluyor. Şık ve medeni dokusunun her alanına yayıldığı 9 fuar, 7 büyük müzayede, 150 yerel galeri sergi açılışı, uluslararası 200’ün üzerinde galeri katılımı ve tüm müzelerdeki etkinlikler ile sanat şölenine dönen Londra sanat haftası, meraklıları için tam bir sanat ziyafeti yaşattı.


İlk olarak Frieze Sanat Fuarı’nda çağdaş sanatçılara olan ilginin katla­narak arttığı, White Cube ve Thaddaeus Ropac gibi galerilerin, fuarın ilk gününde büyük satış haberleri vermeleriyle görülüyordu. Damien Hirst’ün formaldehyde içinde sergilediği balıkları, 4 milyon pounda alıcı bulurken, David Hammons’un “Which Mike Do You Want To Be Like?” isimli enstalasyonu fuarın açıldığı dakikalarda 4 milyon dolara alıcı buldu. Diğer yandan Londra’da tam bir Alman rüzgarı esti; Rich­ter, Polke, Baselitz, Kiefer ve Kipenberger fuarlara, müzayedelere ve müzelere damgalarını vurdu. Tate Modern’de Sigmar Polke sergisini ve Royal Akademi’de Anselm Kiefer sergisini Genç Modern’e özel bir ön gösterim ile görmek harikaydı. Tate Young Patrons’ın, Genç Modern’lileri ağırladığı ev daveti ve Hüseyin Çağlayan atölye ziyaretleri Londra’nın farklı sanat ortamlarını görme fırsatı sağladı. Christie’s müzayede evinde satışa sunulan Essl Koleksiyon’u rekorlara sahne oldu. Bu koleksiyon hakkındaki detaylı bilgileri ilerleyen sayfalarımızda okuyabilirsiniz. Sotheby’s ve merkezdeki yeni binasına geçen Philip’s müzayede evinin satışları geçen yılki katlayan fiyatları katlayarak yeni satışlara imza attılar. Berkeley Square’de kurulan PAD Sanat ve Tasarım fuarı günümüz zevkini yakalayan çizgisi ile ziyaretçilerin ilgi odağıydı. Frieze Masters’a girenleri Otto Naumann Galeri’nin Rem­brandt tablosu karşılıyordu. 35 milyon sterlin istenen eser, Las Vegas Oteller zinciri sahibi Stephen Wynn’ın koleksiyonundan gelmişti. Lon­dra Filarmoni Orkestrası’nın evi olarak bilinen Avrupa’nın en büyük sanat merkezi Barbican’da, Andreas Gursky ve Thomas Struth gibi ustaların ‘yapı’ konulu fotoğrafları sergileniyordu. Bu sayımızda Beral Madra’nın 175. yılında fotoğraf yazısını bulabilirsiniz.


Sanat kendi içinde ne kadar genişlerse genişlesin, ne kadar yeni teknikler, isimler, rekorlar edinirse edinsin, bugünün sanatı hala, hazır nesneyi eser olarak sunan Marcel Duchamp’ı ayrı bir yerde tutuyor. Biz de ready-made’i sanat dünyasına kazandıran bu önemli isme der­gimizin sayfalarını ayırmaya devam ediyoruz. Sanatçının halen Centre Pompidou’da devam eden sergisini Ali Akay ziyaret etti. “Apocalypse Now” isimli eseri ile geçtiğimiz sene Christie’s’in akşam satışında rekor bir rakama ulaşan sanatçı Christopher Wool’un yükşelişini Leslie Riggs anlatıyor. Küreselleşmeyle şekillenen çağdaş sanat, fuarlarının sanat dünyasında yarattığı güçlü etki, anonim ve kopyanın günümüz sanatındaki yeri üzerine derinlemesine okumaları ise değerli yazarlarımız sizler için kaleme aldılar. Bütün dünyada olduğu gibi ül­kemizde de heyecan rüzgârları estiren sanat fuarlarından biri olan ArtInternational’ın bu yıl parlayan ismi, Jaume Plensa; öncü bir müze modeli oluşturan İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin direktörü Levent Çalıkoğlu; yurtdışında başarıyla adından bahsettiren Taner Ceylan ve 13-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Contemporary Istanbul’un Program Direktörü Marcus Graf’la keyifli söyleşilerimizin yanı sıra Türk sanatının önünün açılmasında büyük emekleri olan Yahşi Baraz da sayfalarımıza konuk oluyor.


Ayrıca bu sayı sizin için sanata bakışı yerel unsurlarla destekleyen otelleri içeren renkli bir Sanat Otelleri dosyasına başlangıç yapıyoruz. Koleksiyon Mobilya’nın tasarımlarına imza atan Koray Malhan renkli bir söyleşiyi ve müze tasarımlarının yanında, Thomas Ruff, Michael Craig-Martin ve Ai Weiwei gibi sanatçılarla yaptığı iş birlikleriyle markalaşan mimar ikili, Herzog & de Meuron’u mimari sayfalarımıza konuk ettik.


Tüm okurlarımıza sanatla dolu güzel günler diliyoruz...


Olgaç Artam