Artam Global Art & Design Sayı 31

Geçtiğimiz yıl ülkemiz, başarılı sanat fuarlarına ve aralarında Joan Miró, Anish Kapoor, Marc Quinn gibi birçok önemli sanatçının olduğu büyük çaplı sergilere ev sahipliği yaptı. Çağdaş ve klasik sanat eserlerine ilginin artışı sonucunda ulaşılan satış rakamları piyasaları hareketlendirdi. 

Daha Fazla Detaylar

10 TLVergi DahilDaha Fazla Bilgi

Sanat ve Tasarım


2015 yılının tüm dünyaya barış, huzur ve sanatla dolu günler getirmesini diliyoruz.


Geçtiğimiz yıl ülkemiz, başarılı sanat fuarlarına ve aralarında Joan Miró, Anish Kapoor, Marc Quinn gibi birçok önemli sanatçının olduğu büyük çaplı sergilere ev sahipliği yaptı. Çağdaş ve klasik sanat eserlerine ilginin artışı sonucunda ulaşılan satış rakamları piyasaları hareketlendirdi. Müzayede şirketleri tüm zamanların en büyük cirolarına ulaşırken 2014 rekoru Giacometti’nin 102.9 milyon dolara satılan “Chariot” heykelinden geldi. Ülkemizde ise rekor 2.5 milyon lira satış rakamı ile İbrahim Çallı’nın 1912 tarihli başyapıt eserinde gerçekleşti. 2014 yılında dünya fuarları da en yüksek cirolarına ulaşırken Amerikan sanat piyasasındaki satışların yüzde 30’un üzerinde bir artış yaşaması, ABD ekonomisinin toparlandığını ve bu toparlanmanın yakın dönemde dünya sanat piyasasına çok olumlu yansıyacağını gösteriyor. Christie’s’in bir akşam müzayedesinde 852 milyon dolarlık satış yapması ve diğer New York müzayedelerinde ulaşılan rekor satış sonuçları bu bilgiyi destekliyor. Eski Katar Kültür bakanı ve dünya sanat piyasalarının en büyük alımlarını gerçekleştiren koleksiyoner Sheikh Saud Bin Mohammed Al-Thani’nin genç yaşta vefat etmesi uluslararası sanat piyasalarında üzüntüyle karşılandı.  Fotoğrafın 175. yılı nedeni ile düzenlenen Sotheby’s fotoğraf müzayedesinde 22 milyon dolarlık ciro ile fotoğraf sanatı için çok önemli bir rekora imza atıldı. Antik A.Ş.’nin sosyal sorumluluk çerçevesinde gerçekleştirdiği T.B.M.M. Milli Saraylar Resim Müzesi tanıtımına sanatseveler büyük ilgi gösterdi. Dolmabahçe Sarayında 7 senelik bir restorasyon süreci sonucunda açılan müze ziyaretçilerini bekliyor.


Henri Matisse’in “Nezahat Sultan” tablosundan Cy Towmbly’nin eserlerine yeni yılın ilk sayısında sizler için birbirinden değerli isimlerle ve haberle dolu zengin bir içerik hazırladık. Geçtiğimiz yıl Louisiana Modern Sanat Müzesi’nde gerçekleştirdiği “Riverbed” isimli mekana özel yerleştirmesi ile bütün dünyanın ilgisini çeken ve Paris’in yeni sanat merkezi Louis Vuitton Vakfı’nda bu yıl şubat ortalarına kadar devam edecek sergisi ile ilgi odağı olan Olafur Eliasson’ı sizler için yazarımız Annabelle Krause-Schilling anlatıyor. Bütün dünyada tartışmasız en önemli sanatçılar arasında yer alan, geçtiğimiz yıl her birinin Londra’nın önemli müzelerinde sergileri açılan Alman Ustalar; Gerhard Richter, Sigmar Polke, Georg Baselitz ve Anselm Kiefer’i, Kemal İz’in kalemiyle sayfalarımıza konuk ediyoruz. Bir zamanların yasaklı isimi Marquis de Sade’in Orsay Müzesi’ndeki sergisini gezen Ali Akay, sergi hakkındaki görüşlerini paylaşıyor. Her müzayedede dışavurumcu soyut eserlerinin ulaştığı yüksek rakamlı satışlarıyla heyecan yaratan isim Cy Twombly’ı, Nesil Altınok kaleme aldı.


Tasarımın insan hayatındaki önemini her zamanki gibi vurguluyoruz ve sayfalarımızda başarılarıyla bütün dünyada kendilerinden söz ettiren isimleri ağırlıyoruz. Sanatsal dokunuşları çizgisine taşıyan, tasarımları dünyanın önemli müze koleksiyonlarına dâhil olmuş ünlü Japon tasarımcı Oki Sato konuğumuz oluyor. Mimari sayfalarımızın bu sayıdaki odak ismi ise renkli kişiliği ve sıra dışı mimari cesaretiyle dünyaca tanınan Cecil Balmond.  Mekan sayfalarımızı ise şaşırtıcı isimlere ayırdık. Müzik dünyasında parçalarıyla bütün dünyayı peşinden sürükleyen Lenny Kravitz’in kendine ait tasarım firmasından “Rock” ruhunu yansıtan farklı bir evi sayfalarımıza taşıdık. “By Terry” markasının kurucusu, güzellik dünyasının kraliçesi olarak anılan Terry de Gunzburg’un Manhattan’da yer alan ve duvarlarında Francis Bacon, Georg Baselitz gibi birbirinden değerli sanat eserleriyle dolu evi sizleri bekliyor.


Güzelliklerle dolu mutlu yıllar dilerim…


Olgaç Artam