Artam Global Art & Design Sayı 32

Döneminde çok önemli eserlere imza atmış, pek çok sanatçının örnek aldığı usta ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu “Yeni Türk Resmi Yaratma Ülküsü” başlıklı makalesinde Prof. Dr. Kıymet Giray kaleme aldı. 

Daha Fazla Detaylar

10 TLVergi DahilDaha Fazla Bilgi

İstanbul Destanı


Döneminde çok önemli eserlere imza atmış, pek çok sanatçının örnek aldığı usta ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu “Yeni Türk Resmi Yaratma Ülküsü” başlıklı makalesinde Prof. Dr. Kıymet Giray kaleme aldı. Sanatçının İstanbul tutkusunu Giray “Çünkü İstanbul, Bedri Rahmi’nin resimlerinde, medeniyetlerin izlerinin kesişmesidir.” sözleriyle anlatıyor ve makalesinde bu kesişmenin izlerini sürüyor. Sanatın, Antik Çağdan bugüne bir şifa metodu olarak gelişini Derya Yücel inceliyor. Makale, Pera Müzesi’nde 26 Nisan’a kadar devam edecek “Bizans’ta Şifa Sanatı” isimli sergiden, Allain de Botton imzalı “Terapi Olarak Sanat” kitabına ve güncel sanatçıların çalışmalarına kadar kapsamlı bir araştırmayı içeriyor. Güçlü kişilikleriyle dünyayı güzelleştiren kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyoruz. Bu günün anlamına yakışan, savaş alanından, sanat alanına kadınları etraflıca inceleyen bir makaleyi Beral Madra’nın araştırmasında okuyoruz. 300 milyon dolarla rekor bir rakama satıldığı haberini son günlerde sıkça okuduğumuz Paul Gauguin’in “Nafea Faa Ipoipo” isimli eserinin hikayesi ve sanatçının yaşamını Nesil Altınok yazıyor. Gauguin gibi yaşamı zorluklarla geçen, hayattayken hakkettiği değeri göremeyen değerli ressam Ali Avni Çelebi’nin hayatı ve çalışmalarını anlatan bir makaleyi de sayfalarımızda bulabilirsiniz. Işığı heykelsi bir forma dönüştüren güncel sanatçı Rosalie’nin kamusal alan yerleştirmeleri Annabelle Krause-Schiling’in anlatımıyla sayfalarımıza konuk oluyor. Çağdaş heykel sanatının bugüne kadar en başarılı örneklerini veren, Paris Ekolü’ne dahil ünlü sanatçı Alberto Giacometti’nin ilk kapsamlı sergisi geçtiğimiz günlerde Pera Müzesi’nde açıldı. Serginin küratörü Catherine Grenier ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.


Yoğun kış günlerinden geride bıraktığımız, yaza merhaba dediğimiz bu sayıda, çağdaş ve antikayı birleştiren zarif bir mekanı; Paris sokaklarına tasarımlarıyla imzasını atan Patrick Jouin’i; mimariyle doğayı bir bütün olarak ele alan, biyomimikriyi mimari bir ölçeğe taşıyan nadir mimarlardan Michael Pawlyn ile bir röportajı da sayfalarımızda bulabilirsiniz. 


 Olgaç Artam