Artam Global Art & Design Sayı 53 Daha Büyük Görüntüle

Artam Global Art & Design Sayı 53

Artam Global Art&Design olarak sanatın ülkeleri ve toplumları birleştiren, kalkındıran, ilerlemeyi ve aydınlanmayı sağlayan temel unsurlardan biri olduğuna inanıyoruz. Yaz Özel sayımızda kapsayıcı bir içerik sunarak “Daha fazla sanat!” diyoruz…

Daha Fazla Detaylar

20 TLVergi DahilDaha Fazla Bilgi

Bu sayımızda sanat turumuza Art Basel, Venedik Bienali ve New York Frieze gibi görkemli organizasyonlardan seçtiğimiz sergi ve sanatçılarla başlıyoruz. Ardından, Türkiye’nin ilk özel müzelerinden Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer’den hem müzenin hikâyesini hem de yıllar içinde Türkiye’de müzeciliğin gelişimini dinliyoruz.

Annabella Kraus-Schiling ise, ArtReview’un “Çağdaş Sanat Dünyasının En Etkili Oyuncuları” sıralamasında 2017 “Power 100” listesinde birinci sırada yer alan Hito Steyerl’ü, son çalışmaları ekseninde değerlendiriyor.

Prof. Shulamit Bruckstein’a kulak veriyoruz ve House of Taswir’in tavsiyesiyle izlenmesi gereken 10 sanatçıyı inceliyoruz.Yazarlarımızdan Kültigin Kağan Akbulut her zaman odluğu gibi sanat gündemini takip ederek güncel sanatın temel taşlarından olan sanat inisiyatiflerini, Türkiye çapında değerlendiriyor.

Bu yıl Ralph Rugoff küratörlüğünde gerçekleşen 58. Venedik Bienali’nin ana sergisine Türkiye’den davet edilen tek isim olan Halil Altındere ile bienalin “May You Live in Interesting Times” temasına sahip ana sergideki işi Neverland’in yanı sıra son dönem üretimleri ve sanatsal pratiği hakkında konuşuyoruz.

Çağdaş sanat sahnesinin iki önemli aktörüyle bir araya geldiğimiz sıra dışı sohbetimizde ise sanat dünyamızın iki önemli ismi; Nesrin Esirtgen ve Çelenk Bafra ile sanata destek gündemiyle buluşuyoruz.

Yaşamın güncesini tutan, duayen sanatçı Burhan Uygur’u, sanatçının eser adları dizini üzerinden Haşim Nur Gürel’den dinliyoruz. 

Gerçekleştirdiği sergiler ve sanata olan katkılarıyla her zaman öne çıkan Pırıl Güleşçi Arıkonmaz ile Pg Art Gallery’nin 26’ncı yılını, Pg Pop-Up ve Pg Basement ile hayata geçen yeni vizyonunu konuşuyoruz. Bozlu Art Project’te 31 Ağustos’a kadar açık kalacak “Dostun Çekmecesinden” sergisini ve Cihat Burak’ın hiç bilinmeyen çalışmalarının hikâyesini ise, serginin eş küratörleri Esma Ertel ve Oğuz Erten’den dinliyoruz.

Seyahat bölümümüzde, sanatın peşinden dünyayı gezen okurlarımız için çağdaş sanatın mabedi konumundaki; birçok köklü sanat galerisi ve müzayede evinin bulunduğu, Mayfair Art Weekend ve London Art-Walk gibi organizasyonlarla son yıllarda giderek popüler hale gelen Londra, Myfair bölgesine bir yolculuğa çıkıyoruz.

Tasarım bölümümüzde, rüya yatların yaratıcılarından, Türkiye’de yat tasarımının gizli kahramanlarından, birçok uluslararası tasarımda imzası olan Yusuf Altundaşar ile tüm detaylarıyla yat tasarımının inceliklerini konuşuyoruz. Hemen ardından ise, 2019’un öne çıkan yat markalarını ve son tasarımlarını incelediğimiz özel dosyamız ile bu yılın yat trendlerini takip ediyoruz.

Dünyanın öteki ucundan, Avustralya’dan sayfalarımıza konuk olan Corbette Lyon ve Yueji Lyon çifti ile sıra dışı bir sanat deneyimine tanık oluyoruz. “Sanatçılar ve toplum adına bu eserleri korumak gerekiyordu. Biz, böyle bir işe soyunduk, bu sanat eserlerini koruyoruz ve bununla gurur duyuyoruz” diyen çift; sanat eserlerini sergiledikleri müze evleri Housemuseum ile dikkat çekiyor.

Son dönem çalışmaları ile adından söz ettiren Çağrı Saray, Erol Eskici, Merve Şendil ve Seçil Erel ile sanatın nabzını tutarken güncel sergiler, dünyadan ve Türkiye’den önemli sanat haberleriyle kapsamlı sanat turumuzu tamamlıyoruz.Eylül ayında görüşene dek, dinlendirici bir tatil, sağlık, sevgi, barış, güven, huzur ve sanat dolu mutlu günler diliyoruz.

Olgaç Artam